Najlepsi w Straży Granicznej

Najlepsi w Straży Granicznej

Reprezentacja Bieszczadzkiego Oddziału w składzie: mjr SG Tomasz Skawiński (PSG Czarna Górna), kpt. SG Paweł Stańko (PSG Ustrzyki Górne), chor. szt. SG Bogdan Ślazyk i plut. SG Agnieszka Mercik (WKiAW) w dniach 16.06-19.06 brała udział w zawodach z cyklu „Najlepsi w Straży Granicznej”. W rywalizacji uczestniczyło 11 drużyn reprezentujących jednostki Straży Granicznej z całej Polski. Czteroosobowe zespoły w ciągu trzech dni zmagały się z 8 konkurencjami.

Pierwszego dnia na stadionie miejskim w Kętrzynie funkcjonariusze uczestniczyli w 3 konkurencjach indywidualnych oraz 2 zespołowych. Pierwszą konkurencją była jazda terenowa pojazdem ATV, w kolejnej dwóch zawodników wystartowało w jeździe precyzyjnej Land Roverem pokonując wyznaczony tor jazdy z piłką tenisową znajdującą się na „talerzu” zamocowanym na masce samochodu. W pierwszym etapie pojazd przez tor prowadzony był do przodu, po precyzyjnym parkowaniu odbywała się zmiana kierowcy, a przejazd przez tor odbywał się na biegu wstecznym. Trzecia konkurencja dotyczyła precyzyjnej jazdy rowerem. Po zmaganiach indywidualnych przyszedł czas na działanie zespołowe. Konkurencja „Pierwsza Pomoc” składała się z dwóch zadań, w których funkcjonariusze udzielali pomocy osobom w stanie zagrożenia życia i zdrowia. Pierwsze dotyczyło przeprowadzenia resuscytacji krążeniowo- oddechowej z użyciem AED z zachowaniem wszystkich procedur bezpieczeństwa, drugie polegało na zaopatrzeniu urazu poszkodowanego – złamanie otwarte podudzia. Zmagania na stadionie zakończyła sztafeta 4x 400m. Tego samego dnia na strzelnicy krytej Komendy Oddziału odbyło się również strzelanie z broni strzeleckiej (pistolet) do tarczy TS-4 z odległości 25 metrów. W tym roku do zawodów włączono dodatkową konkurencję; bieg na orientacje; gra terenowa, gdzie zespoły w pełnych składach pokonywały ok. 12,5 km trasę na podstawie mapy oraz podawanych w punktach kontrolnych współrzędnych. Zawody zakończył test wiedzy teoretycznej z zakresu pełnienia służby granicznej.

Ostatecznie zespół Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej wywalczył II miejsce, zaledwie różnicą jednego punktu tytuł Najlepsi w SG wywalczyła reprezentacja Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrznie. Na podium znalazł się również Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych w Lubaniu.

Byliśmy w czołówce wszystkich konkurencji poza strzelaniem. Wygraliśmy przejazd Land Roverem, pierwszą pomoc (maksymalna ilość punktów za oba zadania – 60/60), sztafetę 4×400 i bieg na orientacje.

  1. COS Kętrzyn; 74 pkt.
  2. BiOSG; 73 pkt
  3. OSS SG Lubań; 69 pkt.
  4. WM OSG; 55 pkt.

Agnieszka Mercik